Język polski Język angielski

Ogólne informacje

Położenie Estonii

Najbardziej na północ wysunięty kraj bałtycki

Estonia, oficjalnie Republika Estońska - państwo położone w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską. 


Niewielkie państwo z ogromną otwartą przestrzenią

Estonia to stosunkowo niewielki (45 227 km2) i jeden z najmniej zaludnionych krajów w Europie.  Kraj liczy zaledwie 1,3 mln mieszkańców, a gęstość zaludnienia wynosi około 30 osób na km2.  To prawie cztery razy mniej niż średnia UE - 116,7 osób na km².

Różnorodność krajobrazu

Estonia to kraj typowo nizinny, mogący pochwalić się malowniczymi oraz urozmaiconymi krajobrazami. W jej skład wchodzi ponad 2200 wysp i wysepek (największe Saaremaa i Hiiumaa). Znajdują się tu bujne lasy, zajmujące połowę powierzchni kraju, z czego jedna piąta – lasy dziewicze – jest objęta ścisłą ochroną. Estonia to również kraina zatok, rozległych mokradeł, zalesionych łąk, wapiennych klifów, rzek, jezior, a także zabytków (kościoły, fortyfikacje, zamki). Nieskażona natura i dziedzictwo kulturowe chronione są w skansenach, parkach i rezerwatach.

Flaga Estonii

Umiarkowany klimat

Klimat Estonii określa się jako umiarkowany chłodny z raczej niskimi temperaturami. Wyróżnia się tu cztery pory roku. W najzimniejszym miesiącu (luty) temperatura oscyluje średnio w granicach -3,5 do -7,5°C. Natomiast w najcieplejszym miesiącu (lipiec) słupek rtęci nie przekracza 17-18°C. Upały należą do rzadkości.

Złożona struktura narodowościowa

Estonia jest krajem wielonarodowym. Estończycy stanowią 67,9% ludności kraju (2020), Rosjanie 25,6%, Ukraińcy 2,1%, Białorusini 1,3%, Finowie 0,9%; pozostali 2,2% (ok. 2000 osób).

Niski poziom religijności 

Estonia jest dziś jednym z najmniej religijnych krajów świata, w którym około 70% populacji oficjalnie deklaruje ateizm lub nie identyfikuje się z żadną religią. Wyznania z największą liczbą wiernych to protestantyzm (luteranizm) i prawosławie.

Burzliwa historia 

Estonia ogłosiła swoją niepodległość i pojawiła się na mapie Europy 24 lutego 1918 roku, jeszcze w trakcie I wojny światowej. Wcześniej nigdy w historii Estończycy nie mieli swojego państwa, a ich ziemie przez wieki pozostawały pod okupacją innych nacji – Niemców, Duńczyków, Szwedów, wreszcie Polaków. 

Droga do niepodległości była walką nierówną. Mały kraj musiał zmierzyć się z europejskimi mocarstwami. Po ogłoszeniu niepodległości Estończycy do 1920 roku prowadzili wojnę wyzwoleńczą i dopiero 2 lutego 1920 Rosja Sowiecka uznała niepodległość ich kraju. Podczas II wojny światowej Estonia znalazła się pod okupacją niemiecką, a w 1944 roku została ponownie opanowana przez  Armię Czerwoną. Władze radzieckie sprawowały tu faktyczną władzę do 1991 roku do upadku imperium radzieckiego.

Historia Estonii jako niepodległego państwa obejmuje lata 1918-1940 oraz okres po roku 1991. Estonia świętuje w związku z tym dwa Dni Niepodległości. Dzień 24 lutego jest obchodzony w Estonii jako "Dzień Niepodległości", a data 20 sierpnia 1991 r. znana jest jako „Dzień Odzyskania Niepodległości”.

Kraj godny naśladowania 

Estonia, jak żaden innych kraj byłego ZSSR, potrafiła skutecznie uniezależnić się od Rosji i znaleźć swoje miejsce na arenie międzynarodowej jako kraj silnie wpisany w struktury nowoczesnej Europy. Dokonała transformacji z walczącego państwa poradzieckiego do jednego z najbardziej zdigitalizowanych krajów na świecie. Obecnie Estonia odgrywa ważną rolę polityczną  w północno – wschodniej części kontynentu. Wśród państw bałtyckich wyróżnia się prężną ekonomią i dynamicznym rozwojem. We współczesnej Europie jest przedmiotem podziwu oraz wzorem do naśladowania, szczególnie dla krajów byłego ZSRR.

Otwarta i liberalna gospodarka

Gospodarka Estonii należy do jednych z najbardziej liberalnych na świecie, a kraj zajmuje jedno z czołowych miejsc na świecie pod względem  łatwości prowadzenia biznesu. Możliwość rejestracji firmy online, proste i jasne procedury prowadzenia biznesu oraz przystępność i otwartość Estończyków, to wszystko wpływa na komfort przedsiębiorcy i chęć inwestowania tam pieniędzy.

Niezależność energetyczna

Estonia, produkująca większość zużywanej energii elektrycznej z wydobywanych lokalnie łupków bitumicznych, ma najniższy wskaźnik zależności energetycznej w UE. Potrzeba importu energii jest minimalna.

Podstawowe informacje

  • Język urzędowy - estoński
  • Stolica - Tallinn
  • Ustrój polityczny - republika parlamentarna
  • Głowa państwa - prezydent Kersti Kaljulaid (od 10.10.2016)
  • Szef rządu - premier Kaja Kallas (od 26.01.2021)
  • Podział administracyjny - 15 prowincji, w tym 227 gmin 
  • Jednostka monetarna - euro (EUR) od 1 stycznia 2011
  • Członek Unii Europejskiej - od 1.05.2004 r.
  • Członek NATO - od 29.03.2004 r.
  • Napięcie sieciowe - 230 V
  • Gniazdka elektryczne - typ F
  • Domena internetowa - .ee
  • Strefa czasowa - UTC +2 - zima, +3 - lato
  • Kod samochodowy - EST
  • Kod samolotowy - ES
  • Numer kierunkowy - +372

Godło Estonii

Hymn narodowy

„Mu isamaa, mu õnn ja rõõm” („Moja Ojczyzna, Moje Szczęście i Radość”).