Język polski Język angielski

Dla podróżujących do Estonii

Ogólne przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Estońskiej jest ważny paszport lub dowód osobisty. W przypadku pobytu nieprzekraczającego 90 dni w okresie 180 dni obywatelom UE przysługuje prawo pobytu w Estonii bez żadnych dodatkowych warunków i formalności. Dłuższy pobyt jest dozwolony tylko z pozwoleniem na pobyt. W takiej sytuacji po wjeździe do kraju należy wystąpić o zezwolenie na pobyt we właściwym urzędzie imigracyjnym.

Meldunek

Nie ma obowiązku meldunkowego dla obywateli Unii Europejskiej przebywających w Estonii do 90 dni.

Przepisy celne

Wewnątrz Unii Europejskiej nie ma granic celnych. Ograniczenia dotyczące wwozu ilości zakupionych i przewożonych towarów przeznaczonych do użytku osobistego i niepodlegających odsprzedaży, zgodne są z prawodawstwem unijnym. Szczegółowe informacje dotyczące limitów znajdują się na stronie Estońskiego Urzędu Podatkowego i Celnego.

Informacja dla kierowców

W przypadku przyjazdu do Estonii samochodem obowiązuje posiadanie ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego (przynajmniej OC). Zalecane jest jednak wykupienie pełnej polisy ubezpieczeniowej, obejmującej również ubezpieczenie AC i NW, co ma niebagatelne znaczenie w razie naprawy samochodu, holowania lub nieszczęśliwego wypadku. 

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest konieczne. Honorowane jest ważne polskie prawo jazdy.

W Estonii obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych po spożyciu alkoholu (limit 0,0 pro­mila alkoholu we krwi oraz w wydychanym powietrzu).

Szczepienia 

Z uwagi na to, że Estonia należy do krajów o podwyższonym ryzyku ukąszenia przez kleszcze, w okresie letnim zalecane jest szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu.

Służba zdrowia

Osoby ubezpieczone w polskim NFZ podróżujące po Estonii mają prawo korzystać w nagłych przypadkach z publicznej miejscowej opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. 

UWAGA: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) umożliwia obywatelom Unii korzystanie z miejscowej publicznej służby zdrowia w Estonii w przypadkach nagłych lub wypadków. Uprawnia ona tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach, czy też koszty ewentualnego transportu medycznego. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (poza EKUZ).

W Estonii obowiązuje częściowa odpłatność za korzystanie z pomocy medycznej oraz odpłatność za lekarstwa. Wydatki te pokrywa pacjent. 

Ceny

Estonia jest krajem trochę droższym od Polski – żywność kosztuje zwykle 20-30% więcej, jeszcze więcej zapłacimy za alkohol czy obiad w restauracji.

Przydatne informacje

Kontakt z Policją zarówno z telefonu stacjonarnego, jak i komórkowego - 110.

Zintegrowany numer alarmowy - 112.

Waluty obce (w tym PLN) można wymieniać w banku lub kantorze. Powszechnie stosowane są karty kredytowe i bankomatowe.

W Estonii działa dobrze rozbudowana sieć ogólnie dostępnych punktów internetowych, a w wielu z nich oraz w centrach handlowych oferuje się bezprzewodową łączność internetową typu WiFi.

Różnica czasu w porównaniu z czasem polskim wynosi +1 godzina.

Komunikacja miejska w Tallinnie jest darmowa dla mieszkańców miasta. Przyjezdni muszą jednak pamiętać o zakupie biletów.