Język polski Język angielski

Uprawnienia

Konsul honorowy nie dysponuje uprawnieniami do samodzielnego wystawiania lub legalizacji dokumentów. Konsul honorowy występuje jedynie jako pośrednik, który przesyła stosowne dokumenty do Ambasady Estonii w Warszawie, wydaje dokumenty wystawione przez Ambasadę Estonii w Warszawie lub pomaga w kontakcie z nią.


1. Paszporty i dowody osobiste dla obywateli Estonii

UWAGA: Konsulat w Szczecinie nie wydaje dowodów osobistych.

Konsul honorowy wydaje paszport obywatelowi Estonii przebywającemu za granicą po otrzymaniu go z nadrzędnej placówki dyplomatycznej (Ambasady, Konsulatu Generalnego lub Ministerstwa Spraw Zagranicznych).

Konsulat nie przyjmuje wniosków o wydanie paszportu lub dowodu osobistego.  W celu ubiegania się o wydanie takiego dokumentu należy kontaktować się z Ambasadą Estonii w Warszawie.


2. Dokumenty prawa jazdy

Konsul honorowy wydaje estoński dokument prawa jazdy obywatelowi Estonii po otrzymaniu go z nadrzędnej placówki dyplomatycznej (Ambasady, Konsulatu Generalnego lub Ministerstwa Spraw Zagranicznych).

Konsulat nie przyjmuje wniosków o wydanie estońskiego dokumentu prawa jazdy.  W celu ubiegania się o wydanie takiego dokumentu należy kontaktować się z Estońskim Zarządem Dróg.


3. Tymczasowe dokumenty podróży

Zaświadczenie o powrocie wydaje się obywatelowi Estonii przebywającemu w obcym państwie, którego dokument podróży został zgubiony, skradziony, uszkodzony, zniszczony lub stracił ważność. Dokument jest wydawany w celu umożliwienia mu powrotu do Estonii.

Aby otrzymać Zaświadczenie o powrocie należy:

Zezwolenie na powrót wydaje się cudzoziemcowi, posiadającemu ważne zezwolenie na pobyt lub stałe prawo pobytu w Estonii i któremu wydano estoński paszport cudzoziemca, którego dokument podróży został zgubiony, skradziony, uszkodzony, zniszczony lub stracił ważność.  Dokument jest wydawany w celu umożliwienia mu powrotu do Estonii.

Aby otrzymać Zezwolenie na powrót należy:


4. Zaświadczenia 

W uzasadnionych przypadkach, na wniosek obywatela Estonii lub estońskiej osoby prawnej, konsul honorowy (we współpracy z ambasadą) może wydać zaświadczenia w sprawach, których okoliczności są mu znane.  Są to np. zaświadczenia dotyczące stanu cywilnego i zdolności do zawarcia związku małżeńskiego, zaświadczenia o niekaralności czy zaświadczenia o ważności zezwoleń na pobyt osób posiadających estoński paszport cudzoziemca. 

Więcej informacji na temat możliwości uzyskania zaświadczeń znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Estonii.


5. Pomoc konsularna 

Konsulat udziela pomocy obywatelowi Estonii bądź osobie posiadającej estoński paszport cudzoziemca w następujących nagłych i niespodziewanych sytuacjach: klęska żywiołowa, atak terrorystyczny lub konflikt zbrojny, zatrzymanie, aresztowanie lub pozbawienie wolności, choroba, wypadek, śmierć, podejrzenie naruszenia praw dziecka, utrata środków pieniężnych/kart bankowych oraz popełnione przestępstwo, którego ofiarą stał się obywatel Estonii. 

UWAGA:  Konsul honorowy nie reguluje zobowiązań finansowych, takich jak: długi, grzywny, mandaty, koszty postępowania sądowego, w tym usługi adwokata, koszty pobytu w szpitalu itp.


6. Rejestracja pobytu obywatela Estonii lub posiadacza estońskiego paszportu cudzoziemca za granicą

W przypadku wystąpienia zdarzeń mogących powodować zagrożenie dla życia lub bezpieczeństwa (np. działania wojenne, stany wyjątkowe, klęski żywiołowe, epidemie i inne), placówki dyplomatyczne podejmują działania w celu poszukiwania wszystkich swoich obywateli na terenie jakiegokolwiek kraju i w razie potrzeby udzielają im pomocy. Rejestracja pobytu za granicą daje gwarancję otrzymania pomocy konsularnej i umożliwia Ministerstwu Spraw Zagranicznych podjęcie działań adekwatnych do skali występującego zagrożenia. 

Ponadto rejestracja pozwala na skrócenie czasu i poprawę jakości obsługi w placówkach dyplomatycznych oraz umożliwia utrzymanie relacji obywatel-państwo (np. w celu wykonania prawa do głosowania za granicą).

Pobyt tymczasowy 

Rejestracja pobytu tymczasowego (w celach turystycznych lub służbowych) za granicą jest dobrowolna i odbywa się na wniosek osoby zainteresowanej.  

Jak dokonać rejestracji pobytu tymczasowego? 

Więcej informacji dla obywateli Estonii planujących podróż zagraniczną znajduje się na stronie rządowej Reisi Targalt.

Pobyt stały

Obywatel Estonii bądź cudzoziemiec (posiadający ważne zezwolenie na pobyt lub stałe prawo pobytu w Estonii i któremu wydano estoński paszport cudzoziemca) przebywający na stałe w obcym kraju ma obowiązek dokonania aktualizacji swojego miejsca zamieszkania w Estońskim Rejestrze Ludności w ciągu 1 miesiąca od zmiany miejsca zamieszkania.

Jak dokonać rejestracji pobytu stałego?


7. Dokumenty urzędowe wydane przez instytucje estońskie

Za pośrednictwem konsulatu obywatele Estonii mogą otrzymać dokumenty urzędowe wydane w Estonii (np. akty stanu cywilnego).  

W tym celu należy złożyć w biurze konsulatu Formularz zamówienia oraz odpowiedni kwestionariusz.

Kwestionariusz właściwy dla zamówienia dokumentów stanu cywilnego, dokumentów dotyczących zmiany imienia/nazwiska, dokumentów dotyczących zatrudnienia oraz edukacji     

Więcej informacji na temat procedur związanych z zamawianiem dokumentów urzędowych wydanych przez władze estońskie znajduje się  na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Estonii.


8. Tłumaczenia

Konsulat uprzejmie informuje, że nie dokonuje tłumaczeń dokumentów.

Z uwagi na fakt, iż w Polsce nie ma tłumaczy przysięgłych estońsko-polskich i polsko-estońskich, obywatele polscy mogą uzyskać tłumaczenie przysięgłe po skontaktowaniu się z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Tallinnie.

W Polsce istnieje możliwość uzyskania tłumaczenia zwykłego (nieprzysięgłego) od tłumacza nieposiadającego specjalnych uprawnień tłumacza przysięgłego.   

Więcej informacji na temat możliwości uzyskania zarówno tłumaczeń przysięgłych jak i tłumaczeń zwykłych znajduje się na stronie Ambasady Estonii w Warszawie.